Poznaj sposoby pielęgnacji cery trądzikowej

acneKażdy typ skóry wymaga specjalnego traktowania. Rzadko kto posiada cerę bezproblemową. Albo narzekamy na suchość, napięcie, skłonność do powstawania pajączków albo cierpimy z powodu łojotoku i zmian trądzikowych. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zastosować się do rad dotyczących pielęgnacji skóry, by cieszyć się dużo lepszym wyglądem, a być może całkowicie zapomnieć o trądziku.

Dobierz odpowiednie kosmetyki

Często problem z trądzikiem pojawia się, dlatego, że stosujemy nieodpowiednie kosmetyki. Możemy całkiem nieświadomie wysuszać powierzchnię skóry, podrażniać ją, niepotrzebnie sprawiać, że będzie powstawać dużo łoju zatykającego pory skóry i sprzyjającego niedoskonałościom.

Dlatego należy stosować kosmetyki dostosowane do rodzaju skóry. Jednak to nie wszystko. Drugim bardzo istotnym kryterium jest wiek. Inne zasady obowiązują osoby mające naście lat, a inne dorosłych posiadających zmiany trądzikowe. Sporym, choć częstym błędem, jest sięganie przez trzydziestolatków po kosmetyki dla osób ?poniżej 20 roku życia?. Te linie są stworzone tak, że na ?dorosłej skórze? mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Bardzo popularnym i jednocześnie uniwersalnym kremem jest Acne Cleasing Pads.

Znaczenie ma również to, ile produktów stosujemy na co dzień. Jeśli mamy ciężkie postaci trądziku, możemy otrzymywać silne leki, które w połączeniu z mocnymi kosmetykami mogą podrażniać skórę. Dlatego na terapię antytrądzikową należy patrzeć wszechstronnie.

Myj tak jak trzeba

Do mycia twarzy z trądzikiem nie poleca się klasycznych mydeł, które mogą wysuszać powierzchnię skóry i prowadzić do stymulacji produkcji łoju. Często niewskazana jest również woda z kranu, która jest twarda i może dawać taki sam efekt.

Co zatem stosować? I tu raczej nie będzie zaskoczenia ? osoby mające trądzik powinny sięgać po delikatne środki antybakteryjne, które będą dostosowane do ich wieku. Na rynku jest wiele preparatów ? w formie żelu, z drobinkami działającymi jak peeling, pianki, czy płynu. Testując je, można wybrać taki preparat, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Do mycia warto używać wodę przegotowaną lub źródlaną. Dobrze również zwrócić uwagę na ręczniki. Jeśli używamy klasycznych, należy je często zmieniać. A dla pełnej higieny ? najlepsze będą ręczniki jednorazowe, które szczególnie zdadzą egzamin w przypadku zapalnych zmian, nie pozwalając na ich rozsianie po całej skórze.

Tonizowanie

Po dokładnym oczyszczeniu skóry czas na tonizowanie. Tonik antybakteryjny lub matujący (przeznaczony do cery tłustej, mieszanej z problemem trądzikowym) pozwala odświeżyć skórę oraz zadbać o jej prawidłowe pH, wszystko po to, by w prawidłowy sposób sama radziła sobie z zagrożeniami, miała wysoką trwałość oraz odporność.

Nawilżanie

Dużym błędem wielu osób posiadających trądzik jest wysuszanie skóry. Istnieje bowiem mit, że w ten sposób można pobyć się łojotoku. Niestety to działa tylko na krótką metą. Pierwsze efekty mogą być obiecujące, jednak z czasem skóra w ramach ?obrony? zacznie ze zdwojoną siłą produkować łój, co nie dość, że nie poprawi sytuacji, ale jeszcze pogorszy problem.

Dlatego należy nawilżać skórę trądzikową, dobierając jednak odpowiedni krem. Kosmetyk ten powinien być lekki, wyróżniać się łatwo wchłanianą konsystencją, wykazywać działanie matujące i antybakteryjne.

Dobrym pomysłem jest stosowanie dwóch wersji kremów ? na dzień i na noc. Dzięki temu, gdy my będziemy spać, krem będzie oddziaływał na nasze gruczoły łojowe, regulując ich pracę.

Raz w tygodniu peeling

Cennym zwyczajem jest wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym dla dobrego wyglądu przeznaczonych zostanie kilka dodatkowych chwil. To będzie odpowiedni czas na wykonanie peelingu lub nałożenie oczyszczającej maseczki. Istnieje sporo sposobów na naturalne przygotowanie maski w domu. Można również kupić gotowy kosmetyk, dostępny w sklepie.

Makijaż

Jeśli mamy trądzik, musimy być ostrożni z makijażem. Niestety wiele kosmetyków zatyka pory, obciąża skórę, która zaczyna się bronić, co skutkuje powstaniem kolejnych zmian. Poza tym nakładając kosmetyk, możemy nieświadomie roznosić stan zapalny po całej skórze.

Rozwiązanie? Nakładanie makijażu tylko na wyjście (unikanie chodzenie w nim w domu, w sytuacjach, kiedy nie jest on konieczny). Wskazana jest wysoka dbałość o higienę podczas nakładania make-upu ? nie tylko o czystość dłoni, ale także akcesoriów kosmetycznych. Dobrze zadbać o to, by używać kosmetyków antybakteryjnych. Poza tym istotne jest, by dbać o ochronę UVA i UVB. To ma znaczenie, by cieszyć się urokami słońca, bez skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com